Ha tetszettek a cikkeim, érdekel a mondanivalóm jelölj be a Facebookon
https://www.facebook.com/katalin.domoszlai
és minden friss posztomat, írásomat azonnal elolvashatod!
Ha tetszettek a cikkeim, érdekel a mondanivalóm jelölj be a Facebookon
https://www.facebook.com/katalin.domoszlai
és minden friss posztomat, írásomat azonnal elolvashatod!
A zsarolás azért jön létre, mert a megzsarolt ember el akar kerülni egy helyzetet, mert abban az adott helyzetben meg kellene élnie egy számára kezelhetetlennek tartott érzést. Az alapja a félelem. Félelem az elhagyástól, a kirekesztettségtől, a megszégyenítéstől, sokféle érzés lehet mögötte. Úgy érezheti akár bele is halhat, ha nem fogják többé szeretni, ha elhagyják, vagy ha a másik ember hal bele vagy történik valami jóvátehetetlen. A zsaroló erre a gyengeségre érez rá. A zsaroló szintén gyenge, fejletlen személyiség, hiszen ha meg tudná normális úton szerezni, amit kizsarolt, akkor nem kellene ebbe a negatív karmát okozó helyzetbe kerülnie.
A megzsarolt ember reakciója a személyiségétől függ. Ha el akarja kerülni az adott helyzet felvállalását, a megtanult konfliktus kezelő eszközeit fogja használni, ez függ attól, hogy az erkölcsi fejlődésben hol tart és hogy az agresszivitását milyen formában éli meg, a felelősség vállalásban hol tart.
Minden ember saját magáért felelős. A másik emberért önmaga és Isten felelős. Ne játszd, hogy Isten vagy, mert az egódból csak veszíthetsz.
A zsaroló likvidálásától, a vissza fenyegetéstől a megvásárlásig széles a skála amikor pénzről van szó. Ha a zsaroló gondoskodást, szeretetet akar kizsarolni, addig tudja ezt megtenni, amíg van mit kifacsarni az “áldozatából”.
Milyen önismereti megoldások vannak a zsarolási helyzet feloldására?
Első és legfontosabb annak az elfogadása, hogy ez a helyzet azért jött létre, mert tanulnom kell belőle. Elvenni csak azt lehet, ami nem az enyém. Vállaljuk be a helyzetet, amivel megfenyegetnek.
Hogy a félelmetes helyzetet kezelni tudjuk, meditációban érdemes megkeresni, mi a félelem gyökér oka, azt kioldani. Mi az az érzés, érzések, amit hárítunk. Ilyenek például, hogy vállaljuk be a saját negatív oldalunkat, az önzést, a szégyent okozó helyzeteket. Feldolgozva azokat a múltbeli veszteségeket, amiknek az érzelmi terhét a tudattalanunkban cipeljük. Jó döntést hozni akkor tudunk, ha félelem mentessé válunk. Amikor negatív érzések hatása alatt döntünk, akkor olyan lesz a döntésünk eredménye, amilyen az az alap érzés, ami a döntési helyzetet meghatározta. Dühösen olyan helyzetbe kerülünk, amitől még dühösebbek leszünk, félelem hatására hozott döntés véget érhetetlen menekülési folyamatot indít el. Ha valakit a partnere azzal zsarol, hogy öngyilkos lesz, akkor azonnal szakítania kell. Nem tudsz segíteni, mert a partnerednek szakemberre van szüksége, akivel őszinte lehet és aki elfogulatlanul tudja azt az élethelyzetet átlátni.
Mindig érdemes ránézni, hogy vajon mi fog történni, ha feláldozod magad, milyen megoldási módszert jutalmazol, mit tanítasz a másik ember számára. Azt tanítod, hogy a zsarolás mint eszköz sikeres, ha engedsz neki!
A felelősség vállalás rendbe rakása alapvető kérdés. Ha megmenteni akarsz valakit a saját negatív karmájától, egy helyzettől, amit pontosan azért kapott, mert tanulnia kell belőle, saját magadat is csak tönkre teszed, átvéve a karmát, ráadásul a elveszed a fejlődési lehetőségét, hogy végre megtanulja az illető más módon kielégíteni a szükségleteit.
A zsarolás által kiváltott összes negatív érzés után eljuthatunk az elfogadásig. Elfogadjuk, hogy ha ezt a helyzetet jól oldjuk meg, azzal a személyiségünk gazdagabbá és erősebbé válik.
Ha azért zsarolnak, mert szeretet hiányos vagy, megtanulod elfogadni és szeretni magad.
Ha megszégyenítéssel zsarolnak akkor megtanulod felvállalni a gyengeségeidet, szeretni és elfogadni magad. Ami benned teljesen a helyére kerül, azt a környezeted is a helyén levőnek fogja érezni, nem kritizálja és nem próbálja meg elvenni.
Ha átlépik az én-határaidat, játszmákba belerángatva, megtanulod megerősíteni és elismertetni az én határokat, tudni fogja a másik, hol végződik az ő akarata és hol kezdődik a tied.
Azok a helyzetek, amik állandóan ismétlődnek, azért vannak, azért akad el a lemez, mert az eredeti helyzetben valamit rosszul oldottunk meg és az ehhez tartozó érzéseket nem éltük meg.
Például ha a szülő zsarolt bennünket, rávett bennünket, hogy megfeleljünk neki, azzal büntetett, hogy megvonta a szeretetét, megszégyenített, hogy kizárt dolgokból, akár az életéből. A félelem hatására, hogy ez megtörténik engedtük a zsarolásnak. Keletkezett viszont düh, fájdalom, csalódottság, amit elfojtottunk. Ezt az eredeti érzelmi terhet kell megtalálni és kioldani, elfogadni és feldolgozni. Mert beszűkíti a szeretet áramlását, elzár a forrástól, belekényszerít egy önsorsrontó mintába.
A zsaroló sokszor úgy viselkedik, mint egy követelőző gyerek. Pontosan azokat az eszközöket használja, amivel annak idején a szülőre hatni tudott. Ebből következtetni lehet arra, hogy hány éves korban keletkezett a személyiség sérülése, hová kell visszautazni, hogy kioldhassuk a mintát.
A zsaroló is áldozat, a saját nem tudásának, lelki fejletlenségének az áldozata. Megmenteni saját magát csak akkor képes, ha megérett arra, hogy felvállalja a felelősséget a saját sorsáért, a saját döntéseiért.
A gyökércsakrából indulnak ki a gyökereink, ezeken az energia vezetékeken kapcsolódunk a Föld energiájához, adjuk le a felesleges, szennyezett energiáinkat és vesszük fel a bennünket tápláló, építő energiákat, elsősorban a föld és víz típusú energiákat. Az általunk leadott anyag más élőlényeket táplál, a Föld, a növények újra tisztítják, feldolgozzák azt, ami nekünk már nem kell, ami minket mérgez, ami nekünk felesleges teher.
Sérült gyökereink a következő területeken okoznak zavart: életben maradás képessége, a megélhetési források megteremtése, a létbiztonság, a stabilitás, a tartalékolás, az otthonunk megtartása. A kezelhetetlen mértékű adósság, a tartós munkanélküliség, a gyakori költözés, a pánikrohamok, ok nélküli állandó szorongások a gyökerekkel kapcsolatos komoly problémákat jeleznek.
A teljesség igénye nélkül, mik a fő okok, mikor és mitől sérülnek a gyökereink?
A magzati korban, ha az anya fél, létbizonytalanságban van.
Ha az anya vagy az apa, esetleg mindketten nem akarják a gyereket.
A születés után elszakadás az anyától, az első három év okozza a legmélyebb traumát. Inkubátor koraszülés miatt, tartós kórházi kezelés, állami gondozásba vagy örökbe adás stb. Enyhíti a helyzetet, ha az anyát helyettesítő személy mély szeretettel és elfogadással gondozza a kicsit, súlyosbítja a rideg, érzelmileg elutasító környezet, ahol tárgyként bánnak a babával.
Elhanyagolás.
Az anya vagy testvér halála, ide beletartozik a ikertestvér méhen belüli elvesztése is.
Az anyát vagy a testvéreket ért fizikai és lelki bántalmazás végignézése, végig hallgatása.
A gyereket ért súlyos, életveszélyes események, bántalmazás, ahol a másik ember által elkövetett erőszak súlyosabban traumatizál, mint a balesetek.
Az anya által történt kitagadás.
Gyerekkorban megélt, anyagi helyzetet érintő összeomlás, üldöztetés.
Az anya olyan viselkedése, ami miatt a gyerek az anyát kizárja az életéből, alkoholizmus, gyógyszer, drogfüggés, erkölcstelen életmód, ahol a gyerek – tévesen – úgy dönt, hogy ő több és jobb, mint az anyja. A személyisége lehet max a másik emberénél egészségesebb, teljesebb, tudatosabb, fejlettebb, de mint lélek egyenrangúak, egyformán értékesek vagyunk.
A földelés, a stabilitás megteremtése az anyagi világban akkor jöhet létre, ha ezeket a problémákat fel tudjuk tárni, megértéssel, belátással elfogadással a helyére kerülnek a dolgok és ami a legfontosabb és egyben a legnehezebb, a megélt érzelmi sérüléseket újra kell élni, feldolgozni és elfogadni.
Ha a gyökércsakránkkal a Földre kapcsolódunk és sikerül elérni a megnyílást, a Földből felfelé áramló energia a tudatalattiból a tudatba emeli ezeknek a traumáknak más szóval érzelmi sérüléseknek az emlékeit, az elfojtott érzések kaotikus masszáját. Ha valaki blokkolja azt például, hogy újra átélje és feldolgozza annak az érzését, eltaszítják, ezzel betesz egy olyan beszűkülést okozó energia blokkot, amivel elzárja magát a Föld energiájától, vagyis attól, hogy az anyagi javak, a tápláló energiák harmonikusan beáramolhassanak az életébe. Ami még legalább olyan fontos, a visszaáramlás is blokkolva van, ami például azt jelenti, hogy a feleslegesen cipelt nehézségek visszaadása az ősöknek, a Földnek, szintén blokkolva van.
Milyen terápiás módszerek, meditációk segítik a harmónia megteremtését a Földdel, magával az Anyai Minőséggel?
Hellinger családállítás.
Belső gyermek meditáció, ahol a bennünk élő gyermeket megvigasztaljuk, elfogadjuk és a saját felnőtt énünktől kapja meg a hiányzó érzéseket, elfogadást, védelmet, szeretetet.
Gyökércsakrás félelmek feloldása, mint hajléktalanságtól való félelem, üldöztetéstől való félelem, halálfélelem.
Földelő, energetizáló, tisztító gyakorlatok.
Imaginációs gyakorlatok, ahol a személyiségünk alapjait tesszük rendbe.
Hiányzó tudás megszerzése. Ez nagyon fontos, hiszen a személyiségünk szívesen “fejleszti” magát azokon a területeken, sokszor oda menekül, ahol egyébként sikeres. Ilyen probléma az ál spiritualitásba menekülés, az agyalás, a mártír szerepekben való tündöklés, a szegény én játszmák, az áldozatiság.
A valóság egyszerű. Ha nem tudsz magadnak és a gyerekeidnek stabil jólétet biztosítani, gyökércsakrás problémád van. Ez nagy életterület, ha nagyon súlyosak a problémák, fel lehet készülni több év következetes munkájára, hogy helyre legyen téve az anyagi javakhoz fűződő viszony. Ez az idő azért ennyi, mert a sérülések átdolgozása komoly borulásokat okozhat. Lelki erőre és technikai tudásra van szükség, mennyi tudattartamot hozunk be és ha túl nagy a falat, hogyan tudjuk leállítani a borulást, újra stabilizálni a személyiségünket. Súlyos problémák esetében az okok átnyúlnak előző életekbe, ahová előbb-utóbb visszautazunk. Mindenképpen érdemes ezt akkor tenni, ha már a gyerekkor és a magzati kor fő problémái már át vannak dolgozva.
Hogyan keletkezik a betegség a fizikai testben?
Történik velünk egy életesemény, vagy események sora, amikhez kapcsolódó érzéseinket elfojtjuk, vagy más módon leválasztjuk a történtekről. Mert fáj, mert szégyelljük magunkat, mert a biztonságérzetünket, a jó lelki közérzetünket romba dönthetné. Mivel az adott dolog azért történt meg velünk, mert valamit nagyon rosszul csináltunk, vagy azért, mert a lelki fejlődéshez szükségünk volt annak az érzésnek az átélésére. Hogy átformáljon, empatikusabbá, bölcsebbé, érettebbé tegye a személyiségünket, ezért meg kell élni, mivel a tanítást a lelki szinten elhárítottuk, kénytelen a fizikai testben megjelenni, a testünk meghatározott részén létrejön maga a betegség.
A betegség pontosan azokat az érzéseket fogja kiváltani, amit ha bevállaltunk volna eredetileg a lelkünkben, egészségesek maradhattunk volna.
Nézzünk erre konkrét példákat a teljesség igénye nélkül.
Ciszta elzárt, elfojtott érzés, ami kapcsolódhat
- petefészek és a méh környéke: szexuális abúzus, elutasítása a gyermekvállalásnak, az alap családi kapcsolatokban keletkezett fájdalmas érzések elfojtása
Cukorbetegség: az édes életre való vágy elfojtása, ahol a háttérben a szeretethiány áll, orális fixációvá válik az evés. Le kell mondani arról, ami édes és finom, a lélek elfojtja a veszteség megélését, cukorral pótolja a szeretetet egészen addig, amíg beteggé teszi magát. Ha nem hajlandó ezzel szembe nézni, a látását is elveszítheti.
Derékfájás. Derekasan helyt állsz. Elfojtod a vágyadat a könnyebb életre, beletörődve a nehézségekbe.
A gyógyuláshoz meg kell találni az összes lelki okot, ami kiváltotta a betegséget. A lelki okok feltárása viszont csak az első lépés, hiszen nem elég tudni, hogy milyen lelki problémákat hárítottál eddig. Egy fiatal nő, aki hozzám fordult, már évek óta szenvedett az ekcémája miatt. Gyorsan rendbe jött, mert kioldottuk a haragját az alkoholista szülője felé. Az apja kihasználta, irányította, kicsi szeretet morzsákért és sajnálatból megtett mindent az apjának, a haragját pedig elfojtotta. Hogyan csináltuk?
Megerősítettük az én-határokat, kijelölve azt, hogy a másik meddig szólhat bele az életébe. Lerakta annak a lelki tehernek a cipelését, hogy a másik ember sorsát megválthatja. A hiányzó szeretetet, elfogadást megélte meditációban, ezzel feltöltődött. Elfogadta a szülőjét és magát olyannak, amilyen.
Depresszió, alvászavarok feldolgozatlan veszteségek, elsősorban a szülőkkel kapcsolatban.
Ekcéma lelki oka: valaki irritál azzal, hogy a saját akaratát rád erőlteti, megszabja, mit tegyél. Érzelmi zsarolással, más kényszerítéssel átlépi a határaidat. Nem tudunk nemet mondani, pedig irritál, ezért az elfojtott méreg a testünket határoló bőrünkön keresztül távozik.
Gyulladások, be vagy gyulladva, ugye? Különböző területekhez tartozó félelmek okozzák. Torokgyulladás a kommunikációhoz és a felelősség bevállalásához kapcsolódik.
Fogak a gyökércsakrához tartozik, anyagi problémák, élet-halál kérdések, agresszivitás elfojtása
Fogíny gyulladás lelki oka az, hogy félünk attól valami fontosat nem tudunk megtartani. Az egészséges íny tartja stabilan a fogainkat.
Pattanásos arc: az ellenkező nem távol tartása erős gátlások miatt, általában félelem az érzelmi sérülésektől.
Egy fiatal lánynál a probléma szívritmus zavar és bulímia volt. A szívcsakra túlpörgött, a szolár pedig energiahiánnyal küszködött. A szerethetőségének a hitét lerombolta a családja, az apja megtagadta, több családtag pedig állandóan rombolta az egóját kritikákkal, maximalista elvárásokkal. A megoldás az volt, hogy tanulja meg saját magát elfogadni és szeretni, megbecsülni. Ébredjen rá arra, hogy teljesítményektől függetlenül a lénye csodálatos és szerethető. Megérteni a többiek mit miért tesznek, mi az, amit tőlük kaphat, hiába akar önmagából többet adni, ha befogadásra viszont nem képes. Felismerte, mennyire fontos, hogy saját magát az első helyre tudja helyezni, ezáltal a szív és étkezési problémái megszűntek.
Pajzsmirigy alul és túlműködés lelki oka – Torokcsakra
A torokcsakrához tartózó mirigy. A torokcsakra energiája támogatja a kommunikációt, az igazság érzetet és az önmegvalósítást. Védelmi pajzs mögé húzódik az az ember, aki családi minta miatt azt a programot kapta, kiállni önmagáért nem tud, más, ezért bántják, alárendelt szerepben kell élnie. Például csak azért, mert nő. Valódi értékeit vagy nem ismerik fel, vagy nem értékelik. A torokcsakra energiája magasabb szintű, mint a szolár csakráé, mert az önmegvalósítás azt jelenti, a lelkem választott egy utat, ami számomra fontos és a többi létező javára is válik. A szíved energiája is benne van. Szeretned kell, azt amit csinálsz. Ez a hivatás tudat. A torokcsakra energiáját blokkolja a „kockásító” iskolarendszer, ahol hiányzik a tehetségek kibontása, gondozása. Ha a gyerekkorban durvább esetben kuss a neved, hogyan tudnál kiállni magadért? A félelem miatt visszahúzódsz, félsz attól, megmutasd, milyen vagy. Hogy olyan munkát végezz, ahol fejlődsz és megbecsülnek. Helyette sodródsz, áldozatként éled az életed. Létrejön az alulműködés. Számos tehetség felvállalta inkább a deviáns életutat, mint azt, hogy a zsenialitását feladva „jógyerek” „jótanuló” legyen…
Túlműködés esetében a leggyakrabban előforduló ok az önmagunkkal támasztott irreális elvárás és az ebből fakadó stressz. Figyelj rám, kevésbé tökéletesként is szeretnek kell önmagad ???? A pajzsmirigy megnagyobbodása azzal a tünettel jár együtt, az élet fojtogat, nehezen kapsz levegőt, ami a szabadság és a feltétel nélküli szeretet energiájától való elszakadást szimbolizálja. Kiemelten fontosnak tartom itt is és más betegségek esetében is két terület rendbe rakását. Egyik maga a családi minta, ha ugyanaz a betegség ismétlődik, a hajlam a génekbe íródik.
A program mint sorsminta ezt határozza meg: ide tartozom, ehhez a családhoz, tőlük kaptam az életem, pl. pajzsmirigy alul működéssel együtt. Egy téves hit akadályozza a gyógyulást, az, hogy a sorsukban osztozni kell. Ezt érdemes letenni, helyette a szeretetre és a fejlődésre épülő odatartozást beállítani programként.
A másik terület a Belső Gyermek gyógyítása. A kapcsolódás a Belső Gyermekhez segít megszabadulni a szorongástól, a megfelelési kényszertől, segít feldolgozni azoknak a bántásoknak a fájdalmát, amikor más voltál, kevesebbet nyújtottál, mint amit elvártak.
A rák mögötti lehetséges okról. Kutatások bizonyították, amit idősek otthonában végeztek, hogy az un. zsörtölődő öregek élnek a legtovább. Mert felvállalják azt, hogy kimondják, ami nem oké. Tény, hogy ez a megoldás távol esik az asszertív, másokra is tekintettel levő ön-felvállalástól amit érdemes megtanulni. Ami fontos, azt Bert Hellinger, a családállítási módszer megalkotója a következőkben írta le: a rákosok egy része azért beteg, mert bármit megengednek, hogy megszerettessék magukat. Hogy elkerülhessék a visszautasítást. Csupa jóságból alávetik magukat olyan helyzeteknek, amik megbetegítenek. Ez egy lehetséges ok. Van amikor egészen más okok vannak mögötte, például vezeklés elkövetett bűn miatt, a szülők iránti tisztelet hiánya, más szeretett családtag elvesztése, akit követnek a halálba. Bűntudatról, önmagunk ellen fordított haragról van szó, ami megbetegít. Ezért tartom nagyon fontosnak a családállítást. Mert legyen bármilyen családi ok a háttérben, azt megmutatja. És ha már megjelent tisztán a térben akkor meggyógyíthatóvá válik.
Sclerosis multiplex lelki okai
Autoimmun betegség, ahol az immunrendszer az idegszálak védő burkát támadja és roncsolja. A lelki oka az, hogy az adott ember tévedésben él. Ezért az immunrendszere téved. Alapvetően téved abban, mi jelenti a biztonság érzetet, mi ellen kell védekezni. Önmaga, a saját lénye megélése ellen védekezik. Azt a részét támadja, ami az információk és ingerek vezetéséért, a jó válaszreakciók kezeléséért működne. Belülről romboló öngyilkosság. Ha kaptál és elfogadtál egy én idegen szerepet, ezzel a szereppel teljesen azonosultál, elfelejtve azt, ki is vagy valójában. Ebbe lassan és biztosan tönkre mész. Mert az életöröm, a lélek öröme, a lelki béke és a belelazulás a létezésbe hiányzik. Teljes elutasítása az egészséges önzésnek. Elfogadása egy olyan életnek, ami súlyos szorongásra van felépítve. A szorongás onnan fakad, úgysem tudom jól megoldani, de jónak kell lennem, ezt mások mondják meg, mindig, minden esetben. Multiplex, ami azt jelenti, változatos helyeken fordul elő. A sclerosis megkeményedést jelent. Keményen bánsz magaddal a lágy, elfogadó, támogató önempátia nélkül… Mert a családi mintából ez jön, tévedésből elhitted, az életnek ilyennek kell lennie…
Tünetek lelki jelentése. Szem, nem akarsz ezzel szembenézni, nem akarod látni, mit teszel magaddal.
Mozgás, merevség, csak így, keményen, bármennyire fáj. Ügyetlenség, emiatti szorongás, hiányzik az elfogadása annak, mindenki hibázik. Gúnnyal, megszégyenítéssel „nevelő” gyermekkori hatás, téves önazonosulás, béna vagyok.
Beszédprobléma, lehetetlen, hogy szót emelj magadért. Kinevetnek.
Önellátási képtelenség, ez azt jelenti, teljesen lemégy gyerekbe, azt éled, magadért semmit sem tehetsz, a környezeteden múlik minden.
Szorulás, az anyától, anyai mintából átvett szorongás.
Vizelettartási probléma, súlyos félelem az apai szigortól.
Libidó csökkenés, eltűnik a vágy, hogy átadd magad a testi örömöknek. Megéld a benned élő nőt vagy férfit. Ismét itt van a háttérben a szorongó gyermeki én.
Mi az ami segít?
A testnek a könnyű, örömteli mozgás. Újratanulni a koordinációt. Örömmel. Segítséggel. Könnyedén.
Terápiában a családi negatív minták oldása. Hellinger családállítási oldásokkal. Regresszióval a múltban – elsősorban a gyermekkorban – megélt félelmetes, fájdalmas, megszégyenítő emlékek felszínre hozása és meggyógyítása. Az elzárt, elutasított, fájdalomban, félelemben, szégyenben megrekedt részek elismerése és visszakapcsolása a feltétel nélküli szeretetbe. A feltétel nélküli szeretet következő aspektusainak befogadása és megélése: isteni nyugalom, ősbiztonság, támogató jóindulat, szerethetőség az összes gyengeséggel együtt. Simogató lágyság.
Visszérprobléma: helytállás nagyon nehéz helyzetekben, ahol elfojtjuk annak a fájdalmát, hogy tönkre tesszük magunkat.