Archive for augusztus, 2023

A depresszióról

 

Így fogalmazom meg: „Az élethez, amit élek, nincs kedvem és hogy megváltoztassam, ahhoz meg nincs erőm.” Amit élünk, az sors, a sors addig sors, amíg a forgatókönyve, a sorsminta a tudatalattiban van. Ha a sorsmintát, hogy miből fakad, hol gyökerezik, feltárjuk, akkor átalakíthatóvá válik. A „nincs kedvem és nincs erőm” életérzés a feldolgozatlan veszteségek fájdalmából fakad. Döntő többségében a gyermekkorból jön és a szülőkkel kapcsolatos. Fontos azzal tisztában lenni, hogy az is veszteség, amit soha nem kaptunk meg. A soha meg nem kapott szeretetformák a sóvárgás világába visznek. Olyan kapcsolatokba, amikbe szeret morzsákért kapaszkodsz. Ál biztonságért, a fájdalmas magány elkerüléséért. Aztán kiderül a biztonság, a kapaszkodó valójában illúzió, a magány az egyedüllétből társas magánnyá válhat…

 

A felnőttként átélt veszteségek, a párkapcsolat megszakadása, vagy az anyagi bukta vagy ha kirúgnak a munkahelyedről, bevihet a depresszióban, ha a lelki fájdalom feldolgozása elmarad. Nagyon fontos, hogy a fájdalom feldolgozása nem egyenlő az önsajnálat mocsarával. Az önsajnálat sehová nem vezet, mert bár emberi érzés, megéljük azt, hogy lúzer vagyok, szánalmas vagyok, nyomorult vagyok. De. Te nem vagy ezzel azonos. A helyzet lehet nyomorult, szánni való, vagy veszteséggel teli. Ha leválasztod a lényedet a hamis énképekről és a helyzetre ráteszed, akkor már látszik a fény az alagút végén. Ha nem ez vagyok, hanem a helyzet, akkor a helyzet megváltoztatható.

A mélyreható változáshoz a tudatalattihoz kell nyúlni.

A tudatalattiban levő programok ereje a tudatos énünkhöz viszonyítva 90 : 10 százalék. Garantált a kudarc ilyen túlerővel szemben. Az emberek egy ideig harcolnak, aztán mélyen belefáradnak és jön a depresszió.

 

Jobb sorsot érdemelnél, milyen tehetséges, miért nem kezd magával valamit, miért nem boldogul, kérdezhetik az emberek. A sorsminta meghatározza, hogy az élet mennyire kell nehéznek és küzdelmesnek lennie. Olyan mint egy elromlott gps, ami mindig a nehezebb útra visz vagy éppen zsákutcába.

 

A ráfüggés a gyógyszerekre vagy az alkoholra, vagy a hasisra például azért jön létre, mert „segítenek” a rossz érzéseket visszanyomni a tudatalattiba. Amik azért jönnének fel, mert fel kell dolgozni, ha lelki sérülés ért, a lelked a gyógyulást várja, nem pedig a folyamatos elfojtást. Visszanyomod valamivel, újra fel akar jönni. De jön hozzá még, ezért fogalmazták ezt meg: ha van egy problémád, a megoldás helyett iszol, akkor lesz belőle kettő…

 

Szembenézni az okokkal és a lelki fájdalmat feldolgozni ehhez nemcsak bátorság és erő kell, hanem ha nem boldogulsz vele egyedül, akkor terápiás segítség is.

 Online terápiában tudunk kapcsolódni, bővebben az Elérhetőségek menüpont alatt.

 

Mind a hét típusnál a gyógyuláshoz szükséges a Belső Gyermekkel történő kapcsolatfelvétel és a családállítás, a traumatikus hatások feloldása és a fájdalmas hiányok bepótlása. 

Vissza kell menni a gyerekkori élményekhez, egyrészt feldolgozni a dühöt, a haragot, a kétségbeesést, az elhagyottságot, a legmélyebb szomorúságot és a szégyent. Ugyanilyen fontos a másik irányba történő elmozdulás, a bennünk élő gyermeknek meg kell adni azokat az érzéseket, élményeket, amik elmulasztása miatt a sérülés létrejött. Szeretetet, biztonságot fizikailag és érzelmileg, figyelmet, elismerést, jutalmazást, tiszteletet, a pozitív mintákat. Betölteni a fájdalmas hiányokat.

Ebben a spirituális eszközökkel dolgozó terápiás munka sokat tud segíteni. A terapeutának vagyis nekem az a dolgom, hogy tudjam, a negatív élmények felszínre hozásában hol a határ, amíg el lehet menni, a borulás veszélye nélkül. Ezen kívül vannak olyan mélyen lévő elakadások, amikhez együtt hozzá tudunk férni akkor is, ha eddig neked ez egyedül nem ment. A legoptimálisabb ütem megtalálása is nagyon fontos, ezért jóval biztonságosabb, mint egyedül megpróbálni. A másik, hogy rajtam keresztül megtapasztalod, az elfogadás, a szeretet, az elismerés energiáját, áramolni kezd feléd a gyógyító szeretet. Segítek abban, hogy elhárítsuk az akadályokat, hogy valóban beengedd a világodba. Létrejön a kapcsolódás a gyógyító forrás energiákhoz, aztán egyedül is képessé válsz a kapcsolódásra, az öngyógyításra.

Terápiás segítséggel kapcsolatos infót az Elérhetőség menüpont alatt találsz.
 
Nézzük hát a 7 fő trauma típust:
 

 

1. Abúzus, magyarul bántalmazás, ezen belül 

 

- fizika bántalmazás

- lelki terror

- szexuális visszaélés

A hatására felnőttkori depresszió, PTSD ( poszt traumás stressz szindróma ) alakul ki. Felnőttként bántalmazás okozójává vagy elszenvedőjévé válik az illető, önvédelemre való képtelenség alakulhat ki.

 

2. Elhanyagolás, az alapvető szükségletek kielégítének a hiánya

 

- lelki: magyarul figyelem és szeretet hiány átélése. Nem fontos, nem elég jó, nem szerethető a gyermek. Magára hagyás vagy fewlelőtlen felügyelet, ahol a gyermeket nem óvják a veszélyes helyzetektől.

- fizikai: rossz ruházat, hideg és piszkos élettér, rossz minőségű és kevés étel, betegség esetén a segítség nyújtás elmaradása

- mentális, a tanulás támogatásának a hiánya

 

3. A szülő súlyos mentális betegségben szenved(ett) vagy személyiség zavaros.

 

például a szülő súlyos depressziója, elmebetegség a családban, a szülő személyiség zavara, mint például nárcizmus, border line stb.

 

4. A szülő  alkohol és vagy kábítószer fogyasztó

 

Mivel a gyerekek nagyon érzékenyek szüleik példáira és befolyásaira, ezért az alkoholista vagy kábítószer-függő szülővel rendelkezőknél gyakran alakulnak ki saját kábítószer-problémák. Emellett küzdenek a szégyen, a bűntudat és az elszigeteltség érzésével, figyelemhiányban szenvednek, félnek a haragtól és a konfliktusoktól. Depresszió és szorongás alakul ki.

 

5. Balesetből származó súlyos sérülés

 

6. Súlyos betegség

 

miatt átélt kórházi és otthoni elszigetelődés, a szülők túlféltése. Halálfélelem, a teher vagyok érzése.

 

7. Iskolai zaklatás

 

pedegógustól vagy gyerek társaktól elszenvedve. Gúny, megszégyenítés, kiközösítés, fizikai bántalmazás stb.

 

Rejtett nárcisztikus ember, az energia vámpír

 

Szívesen játssza és éli az áldozat szerepét, ahogy a szerénységet és a segítőkészséget is. Konfliktus kerülő, konfliktus helyzetre passzív agresszióval reagál, vagyis képtelen megosztani őszintén az érzéseit. Mi bajod? Semmi…  Ez a reakció bármelyikünknél előfordulhat, de van, amikor képesek vagyunk erőt és bátorságot gyűjteni, hogy kitegyük az asztalra a problémát. A rejtett nárcisztikus ember erre képtelen, de bosszút áll. Vagy képes rá, ha iszik…  Az érzelmi manipulációt úgy használja, hogy azt szereti, amit Te, azonos veled a gondolkodásmódja, a tervei… Ez csupán tükrözés, eléri, hogy beengedd a világodba.

 

Van már bőségesen irodalma a témának, két dolog miatt gondoltam, hogy írok erről. Amellett, hogy valakinek lehet, hogy az ilyen típusú ember működése új információ, fontos, hogy tudd, a neten található infók egy része ítélkező. Az ítélkezésben ott van a sérülés energiája, a csalódás és a megbántottság, a hiábavaló elvárás energiája, a másiknak másként kellett volna léteznie… Amikor ítélkező „szakirodalmat” olvasunk vagy youtube videót nézünk, akkor az vagy a haragot erősíti bennünk, vagy táplája az egónkat azzal, hogy ők a rosszak, mi pedig a jók… A kígyó nem rossz és nem jó, hanem nagyon kígyó ???? Viccet félretéve, fontos, hogy felismerd, mert veszélyes. Ha a nárcisztikus sérülés akkora, hogy az egyén teljesen elszakadt a valóságtól, semmilyen kritikát nem képes a hasznára fordítani. Támad vagy a hátad mögött áll bosszút. A rejtett nárcisztikus olyan szerepet játszik, ahol ő kedves, értékeli a másik embert, segítőkész. A külvilág ezt látja. Aki a közvetlen környezetében van, megtapasztalja a belül lévő mérhetetlen negativitást, irigységet, gyengeséget. Az állandó, végletekig kiéhezett éhséget a figyelemre. Ez az éhség hajtja, hogy mindent siettessen. Amit nem kap meg, azt kiprovokálja. Minden érzelmi reakció táplálék számára. A benne élő irigység alattomos, a hátad mögött működteti, képes irigységből bármit tönkre tenni. Online világunkban a negatív kommentelőket az irigység vezérli, akár nyílt, akár jól becsomagolt a hozzászólás. Tudd, figyelem energiára vadásznak, ezért egyetlen helyén való reakció, ha nincs érzelmi reakció. Mert ha elérte, megerősíted benne, érdemes így táplálkoznia. Ez igaz minden játszmára, ha bevonódsz, ha érzelmi reakciót adsz, máris benne vagy a sűrűjében, ahol mindenképpen sérülsz. Bármilyen nehéz is, ami működik az az, hátrébb kell lépni és tényszerűnek, ésszerűnek maradni, a felkavart érzéseidet pedig önmagadban letisztázni.

 

A másik dolog, ami miatt írok erről a témáról, az az, hogy a képlet teljesen tiszta a személyiség zavarnál, de az a skála legvége. Vannak kevert működések, amik összezavarhatnak, ha például érzelmileg számodra fontos embert szeretnél „diagnosztizálni”. A tisztán látást amúgy is torzítják a negatív érzéseink, mint például a megbántottság fájdalma, vagy a csalódás, de ugyanúgy torzít, ha ragaszkodás, kapaszkodás miatt „szeretsz” valakit… A ragaszkodás azt mutatja neked, nem is olyan nagy a baj, a harag, a mély fájdalom energiája meg negatívabbnak állítja be, mint amilyen valójában.

 

A kevert működés azt jelenti, hogy hol ilyen, hol olyan, hol nyílt, hol harsány, hol áldozat, van hogy mindenre képes, van amikor totál lúzer, hol istennek képzeli magát, hol semmire sem képes áldozat. Itt bejöhet az alkohol és a drog használat, ami lerántja a leplet. Az a szerep, ami a rejtőzködőt veszélyessé teszi, aminek bedőlhetsz, lehullik például amikor iszik.

 

A pszichopata vagy szociopata jelzőt hibásan használják ma a köztudatban a nárcisztikus sérülésre. A legfontosabb, ami a kettőt megkülönbözteti, hogy a pszichopata hideg, a nárcisztikus indulata forró. A pszichopata agyműködésének vizsgálata során kiderült, a büntetés nem gyakorol rájuk hatást, ő nem fél, nem tanul és nem szeret. Ezekre nem volt és nem lesz képes. A nárcizmusnál, ha nem teljes személyiségzavarról beszélünk, akkor van lehetőség arra, hogy a traumák gyógyításával, ami legfőképpen az értékesség érzés sérüléséből és a feltétel nélküli szeret hiányából fakad, az adott lélek gyógyuljon és egészségessé válhasson.

 

Ha szeretnéd megtalálni a kiutat, vagy már kijutottál egy bántalmazó helyzetből, de jól jön a segítség, online terápiában tudunk kapcsolódni, együtt dolgozni. Bővebben az elérhetőség menüpont alatt.

 

images (8)