Egyéniben Online, időpont egyeztetéssel!
A Hellinger Családállítás módszerével a tudatalattiban működő, erőteljes, meghatározó erejű sorsforgatókönyvek feloldása a célunk. Ezek a rejtett minták okozhatnak sikertelenséget munkában, anyagiakban, párkapcsolatban. Fizikai betegségek hátterében is megtalálhatjuk a megbetegítő családi dinamikák rendszerét.
Hellingeri törvények
- A hely a családban
A nagy családi lélek, más néven morfogenetikus mező törvények alapján működik. Ha egy konfliktus megsérti ezeknek a törvényeknek a rendjét, a családunk lelke jelzést ad, a hibás működés történt, eltért a család a szeretet rendjétől.
Ugyanaz a hibás minta aztán ismétlődik generációkon át egészen addig, amíg a szeretet rendje helyre nincs állítva, amíg a család lelke meg nem gyógyul visszatérve a szeretet rendjéhez.
A Hellinger-féle családállítás törvénye szerint ebben a rendszerben minden egyes családtagnak megvan a maga helye, felelőssége és feladata (vesd össze a kirakós játékkal: csak akkor jó a kirakott kép, ha mindegyik darabkája megvan, és mindegyik a saját helyén van), és csak a saját helyén élhet jól. Azért született le, hogy önmaga lehessen, a saját életútját járja, a saját helyén teljesedjen ki.
Az ember a szülőjétől kapja a legértékesebb dolgot, magát az életet. Ezért számára mindig a szülő a Nagy, ő maga pedig a Kicsi. Amennyiben a gyerek a szülővel egy szinten lévőnek éli meg magát, (pl. aktívan beleavatkozik a szülők párkapcsolatába, pártot fog és tanácsot ad), vagy a szülőjénél is nagyobbnak éli meg magát (pl.: megadom neked apám, amit annak idején nem kaptál meg a nagyszüleimtől), akkor élményszinten egy vagy két generációs létrafokkal feljebb ugrik a saját helyénél. Nagyobbnak, különbnek élheti meg magát akkor is, ha a szüleit lenézi vagy éppen szemrehányó, követelőző. Előfordul, hogy maga a szülő megy le „gyerekbe” . Rápakoja a saját problémáját a gyerekére, mentse meg például a szülei kapcsolatát, vagy a szülő helyett szülő pótlékké váljon a testvére számára. Ezzel olyan terhet vesz magára, amit addig cipel, amíg képes elengedni. Ismétlődhet minden felelősség vállalást érintő helyzetben, magyarul mindig többet próbál megoldani és vállalni, mint amennyi megoldható és elvárható. Ha egy gyermek nem a saját helyén van, gyökértelenné és stresszessé is válik. Élményeiből hiányzik a gyerek-lét, amit majd nagy valószínűséggel a párkapcsolatában fog megpróbálni pótolni.
Van olyan eset, például válás esetén, hogy a gyerek odaáll a szülő mellé pót partnerként. Ez a kötődés kitölti azt a helyet, amit a gyermek számára felnőtté válva a saját párkapcsolatának kellene betöltenie. Nem marad elég hely arra, hogy kötődni tudjon egy társhoz, hogy teljes egészében oda tegye magát a saját párkapcsolata és a saját gyermekei számára…
Rendnek kell lennie vízszintes irányban is: az azonos generációs létrafokon állók között van első, második, harmadik, sokadik aszerint, hogy ki hányadikként érkezett a családi rendszerbe. Van első, második, sokadik gyerek, és van első, második, sokadik fontos kapcsolat az ember felnőtt életében. Ha elveszik valakitől az őt megillető helyet, akkor azt a rendszer mintegy “jóváteszi”.
A karma amit előző életekből magunkkal hozunk, meghatározza melyik helyet foglaljuk el a családban.
Fontos ez, hogy a családban is rend legyen és el tudjuk azt fogadni, hogy az időrendi sorrend szerint hányadikak vagyunk.
Ha egy kisebb testvér irányítani akar, átvenni az elsőszülött helyét, kibillen a rend. Akkor is sérül a rend, ha valaki párkapcsolatban az őt megelőző partnert lenézi, elítéli, vetélkedő vagy ellenséges. Az előző partnerek okkal váltak fontossá és azok a negatív érzések, amik hozzá kapcsolódnak, csupán az adott ember kivetítései, elakadásai. Ha meg tudjuk adni a tiszteletet akkor a hely helyreáll.
Lehetünk teljesek a második helyen vagy az x. helyen is, ha felismerjük miért választottuk pont ezt a tapasztalatot és pont ebben a családi rendszerben.
Az elsőszülött is okkal választotta a helyét. A konfliktus amit fel kell dolgoznia, hogy egy darabig ő a „világ közepe” az első és egyetlen, aztán helyet kell adnia a többieknek is, megtanulni osztozni a figyelmen, a szereteten. Irányítani a jó értelemben, basáskodás nélkül.
Amikor kioldjuk a felesleges ellentéteteket, helyreállítjuk az oldás során a rendet, ki-ki elfoglalja a saját helyét a család újra a szeretet rendjének megfelelően működik.
Ebben harmónia van, áramlik az erő és a szeretet újra, akadályok nélkül.
Az odatartozás rendje: Hellinger szerint a legmélyebb boldogság az odatartozás érzése, a legnagyobb félelem pedig a kirekesztéstől való rettegés, az, hogy kitagadnak, elutasítanak vagy elhagynak minket. A család minden egyes tagjának egyenlő joga van ahhoz, hogy a többiek odatartozónak ismerjék el.
https://youtu.be/cz4ZX3Gb2j4
Az is hiba, ha valaki túl jó akar lenni, mert a kapcsolatot ellehetetleníti hosszú távon. Ha azt választod, megbocsátod a másiknak, ha rosszat tett veled, ezt akkor teheted meg, ha elfogadod, ennek vége és a kapcsolatból kilépsz. Mert ha valaki rosszat tesz veled és Te jó vagy vele, az abba az irányba hat, még jobban fog rád haragudni. Te újra elnéző vagy és akkor még rosszabb bánásmód következik.
Aki Téged megbántott, bármilyen módon, az vagy átérzi, ezt nem kellett volna, vagy tudat alatt éli át. Azt éli meg, ő rosszabb, mint Te. Ha nincs rá lehetősége, ha nem kéred azt, tegye jóvá, tegyen jó érted, hogy újra jónak érezhesse magát, akkor az adok-kapok egyensúlya teljesen felborul. Nálad is elfogyhat az az erő, amit belepakolsz a kapcsolatba.
A rosszat kisebb rosszal visszaadni például úgy működik, ha valaki önző volt veled, egy kisebb önzést megengedsz magadnak… Legyen a kommunikáció nyílt, mondd ki, ezt most ezért teszem.
S ha Te vagy az aki elkövet egy hibát, mondd a másiknak, sajnálom, én is emberből vagyok, mit tegyek meg érted azért, túllépjünk ezen? És fordítva, vállald fel fordított esetben, aki bántott, annak ezt jóvá kell tennie. Legyél arra nyitott, hogy elfogadd az arányos jóvátételt. Figyelj erre, ha duzzogsz, ha nem beszélek veled a büntetése a másiknak, akkor lementél gyerekbe. Ennél van jobb megoldás.
Nagyon fontos figyelni az arányokra. Mert bármelyikőtök reagálja túl, bármelyikőtök érzi azt, ez így igazságtalan, akkor az történik, hogy egy múltbeli trauma, sérelem, feldolgozatlan harag vagy csalódás energiája belekeveredik a jelenbe és akkor a jelen konfliktusa feloldhatatlan marad. Nem tehetjük ugyanis azt a hibát jóvá, amit nem mi követtünk el, amit a társunk szülei, vagy éppen az exe követett el. Megkaphatjuk a haragot, amit valaki másnak kellett volna megkapnia. Ismétlem, az igazságérzetünk jelezni fog. Ha felvállalod, hogy amit átélsz az igazságtalan, akkor a másik ember a tudatossági szintjének megfelelő reakciót fog adni, beláthatja és bocsánatot kér, vagy még jobban neked támad.
Ha képtelen a saját hibáját belátni az nárcizmus és ez sajnos nemcsak a kapcsolat végét kell hogy jelentse, hanem azt is jelzi, a tovább fejlődésre, a jobb emberré válásra képtelen. Aki a saját hibáival nem tud szembenézni az hogyan lenne arra képes, kijavítsa azokat? Mindössze arra képes, kihasználjon másokat…
A lelkiismeretről
Bert Hellinger: „… több évtizedes terápiás munkám során megfigyeltem, hogyan működik a lelkiismeret: nem a jóról és a rosszról szól! Különben nem tudnának olyan sokan jó lelkiismerettel olyan sok rosszat elkövetni. A lelkiismeret legfontosabb funkciója, hogy a gyereket a családjához kösse. A gyereknek tiszta a lelkiismerete, ha úgy viselkedik, hogy ezzel a családhoz tartozhat. Ezzel szemben rossz a lelkiismerete, ha olyat tesz, ami veszélyeztetné az odatartozás jogát” ( forrás Johannes Neuhauser: Mitől működik a szerelem )
Azért választottam ezt a témát, mert a munkám során sorra belefutok abba a problémába, mélyen beleivódik a gyermekkorban traumatizált emberekbe az, megérdemeltem, rossz vagyok, én vagyok a hibás, bűntudatra vannak programozva.
Amikor az oldások során spirituális energiát használunk, még a legmélyebb bűntudat is oldódik. Ha az adott család moralitása szerint elfogadott szélsőséges esetben pl. a gyermekkori, családon belüli szexuális visszaélés, lélek romboló kettősség alakul ki az áldozat lelkében. Felnőtté válva megismer egy magasabb szintű erkölcsiséget, tudatosítja, ami történt vele, az nagyon súlyos. Szexuális abúzus esetén börtönbüntetést vonhat maga után – már amennyiben kiderül. De az esetek többségében nem derül ki, elfogadott és elhallgatott az adott családon belül. Azokban az esetekben, amikor az adott lélek nyíltan kiáll és szembefordul a családjával, annak tudható be, hogy előző életekből hozott, jóval magasabb erkölcsiség átüti a családhoz mindenáron tartozni akarás törvényét.
Nem csak a szexuális visszaélés szempontjából fontos ismerni ezt a Hellinger által átadott tapasztalatot, hanem azért is, mert jelentősen sok érzelmi sérülésnél, különösen a szerelmi csalódásoknál beakad a feldolgozás, elengedés folyamata azért, mert „ nem értem, hogyan tehetett ilyet ” Ha feltárjuk és megértjük a miérteket, elindulhat a feldolgozás folyamata, ami végül a megbékéléshez vezethet.
Visszatérve a gyermekkori sérülésekre. Előfordul, hogy a traumatizált embernek fogalma sincs arról, mennyire súlyos az, ami vele a gyermekkorában történt. Egyik személyes konzultációm során megtapasztaltam anno egy férfi kliensemnél ezt az „aha” élményt, a működésképtelenné vált párkapcsolata, a kezdődő gyomorrákja onnan eredt, hogy az apja rendszeresen, brutálisan bántalmazta. Ehhez kapcsolódott az, úgy kell tenni, mintha minden rendben lenne a családunkban. Ilyenkor azt kérem a kliensemtől, képzeljen el egy annyi idős gyermeket, mint amekkora ő volt akkor és ugyanazt a jelenetet. Ilyenkor lehet rádöbbeni, mennyire súlyos, ami történt. Ha sok hibás mintát hozott, ami most, a jelenlegi életét ellehetetleníti, akkor, abban a helyzetben, elengedhetetlen volt a túléléséhez. Nem gyengeségből, „rosszaságból” értéktelenségből fakad a betegsége, nem emiatt vált működésképtelenné a házassága. Hanem azért, mert teljes mértékben hiányzott az a tapasztalat, üljünk le, beszéljük meg, hogy kiálljon magáért, hogy megértsék és meghallgassák.
Másik oldalról, ha hibáztatod magad baklövésekért, kisebb-nagyobb tragédiákért, ha felismered, hogy önsorsrontó program irányítja az életed, ha nem viszed semmire, tudnod kell, a tudatalattiban lévő legerősebb erő hat az életedre, ez pedig a családodból fakad. Ha ennek a feltárása és oldása elmarad, maga a spiritualitás „habkönnyű” lesz, menekülés a problémák elől. Mivel nem ez a célja, előbb-utóbb ez ki is derül, komoly csalódásokat, okozva.
Ha szeretnél segítséget negatív kötelékek oldásában, távban tudunk együtt dolgozni ezekkel a módszerekkel, bővebben az elérhetőségek menüpont alatt.